Архів львівських газет: Молода Галичина

 

Четвер, 2 вересня 2004 р., 5 сторінка

 

Віктор ЯНУКОВИЧ:

«Кожна людина відповідальна перед законами і Конституцією»

 

Прем’єр-міністр Віктор Янукович в інтерв’ю виданню «The Ukrainian Weekly» оприлюднив думки стосовно деяких аспектів президентської кампанії в Україні. Не оминув увагою взаємини нашої держави з ЄС та Росією й інші важливі проблеми. Подаємо його з невеликими скороченнями.

 

- Пане Янукович, на вашу думку, чому виборець повинен піти за вами? Що саме: чи ваш досвід, чи ідеї та плани, чи талант є підставою, за якою виборець повинен за вас голосувати?

 

- По-перше, виборець голосуватиме так, як підкаже йому сумління. По-друге, у своєму житті я ніколи не мирився з тиском на мене. Я завжди був проти застосування тиску. Свято вірю в те, що кожна людина має право вільно обирати. Людина народжена вільною і має бути вільною. Ми мусимо поважати права людини. Саме тому я не можу погодитись з тим, що хтось повинен голосувати так або так. Люди мають право вирішувати, вони мають робити свій вибір на підставі власних принципів. Ніколи не вірив, що людина мусить діяти саме так лише тому, що я обіймаю високу державну посаду.

 

Виборці мають голосувати за мою політику, мої людські якості, мої політичні погляди, мою спроможність об’єднувати людей, а не за те, що я обіймаю певну посаду. Коли місцеві чиновники намагаються показати мені свою вірність, створюючи «неприємні ситуації» (тиснучи на людей, щоб вони підтримували кандидатуру Януковича), вони тим мені не допомагають. Я не така людина. Я проти цього. Я завжди дотримувався такої позиції і ще говоритиму на цю тему в майбутньому. Мені неприємно чути, що для того, аби отримати підтримку виборців, збирають підписи та використовують адміністративний тиск. Я нікого не просив цього робити.

 

Я дотримуюся протилежної точки зору. Коли буваю в регіонах із робочими поїздками, то закликаю свою команду за будь-яких умов не вдаватися до таких дій, адже це не піде мені на користь. Я кажу їм, що це призведе тільки до негативних результатів. Говорю: якщо ви проти мене, то продовжуйте тиснути на людей, але якщо хочете показати мені свою підтримку, не робіть такі речі за жодних обставин.

 

- Ви щойно майже відповіли на моє інше запитання. Тим не менш, так само, як уряд і Президент, ви стверджуєте, що адміністративний ресурс та тиск не повинні бути визначальними засобами у вашій передвиборній кампанії. Тоді хто візьме на себе відповідальність, якщо місцеві чиновники вирішать тиснути на місцеве населення з тим, щоб воно вас підтримувало, сподіваючись на те, що це забезпечить їм добрі позиції в разі вашої перемоги?

 

- Є закони і є Конституція. Кожна людина відповідальна перед законами і Конституцією. По-друге, я хотів би, щоб порушення визнавалися обома сторонами. І якщо фіксуються порушення, у тому числі й міжнародними спостерігачами, то ми повинні оперативно реагувати на їх сигнали. Тут використовуватиму увесь свій авторитет для того, щоб притягнути до відповідальності порушників. Щодо моєї роботи як Прем’єр-міністра, то я відповідальний за виконання своїх обов’язків на цій посаді. Я не можу ігнорувати свої зобов’язання. Я - відповідальна людина. Країна продовжує жити, нічого не змінюється в житті її громадян. Вибори - тимчасове явище. Саме тому органи виконавчої влади повинні якомога ефективніше виконувати свої обов’язки. Мої вимоги до представників влади в областях не визначаються передвиборною кампанією; вони визначаються тим, що уряд повинен звітувати перед громадянами у своїй діяльності. Державний механізм мусить працювати незалежно від зовнішніх чинників - політичних, природних тощо.

 

- На вашу думку, які зміни необхідно зробити для того, щоб український ринок став найпривабливішим для іноземного інвестора? Деякі зміни вже відбулися, проте, безперечно, необхідно їх продовжувати.

 

- Зараз ми створюємо державну агенцію з питань іноземних інвестицій. Мабуть, знадобиться багато часу, щоб вона запрацювала на повну потужність. У будь-якому випадку, інвестори чекають виборів, чекають нової владної структури, нового лідера держави. Агенція займатиметься питаннями розвитку стосунків між державою та інвесторами. Йдеться насамперед про вдосконалення чинного законодавства України. Цей процес, безсумнівно, вимагатиме тісної співпраці інвесторів за допомогою агенції, котра кооперуватиметься з урядом та Верховною Радою задля поліпшення законодавчої бази України та приведення її у відповідність до міжнародних вимог. Таким чином, цей процес буде дуже динамічним.

 

Зокрема, ця агенція буде допомагати кожному інвесторові. Вона призвичаюватиме інвесторів до українського законодавства та місцевих умов; допомагатиме у пошуках місцевих партнерів; пропонуватиме інноваційні проекти і таке інше. На мою думку, це допоможе створити чіткі «правила гри» та рівні можливості для інвесторів, а також запроваджувати прозорі умови. У такий спосіб ми сподіваємось позбутися всіх сумнівів, які виникли щодо України.

 

Я маю дуже великий досвід такої роботи, котрого набув упродовж моєї праці в Донецькій області. За короткий час ми розвинули тісне партнерство з інвесторами. У цьому є багато позитиву. Мені часто доводилось співпрацювати з інвесторами. Ми повинні розвинути такі самі умови в кожному регіоні та на загальнонаціональному рівні. Окрім місцевих проблем, є також загальні, державні питання. Формула така: інвестор мусить працювати згідно із законами України, а держава мусить виробити такі закони, які б сприяли такій діяльності інвесторів.

 

- Як плануєте боротись із корупцією, хабарами, що так поширені в усіх гілках влади?

 

- Ми боротимемося із цим різними методами. Мусимо створити законодавчу базу, котра б не давала можливості чиновникам брати хабарі. Іншими словами, мусимо вивести процеси прийняття рішень з-під контролю однієї людини, систематизувати їх та узагальнити.

 

Наведу вам приклад стосовно бюджету та діяльності Міністерства фінансів. Сьогодні більш немає черг у Мінфіні. Люди вже не стоять у чергах, щоб отримати бюджетні гроші. Чому? Тому що ми виробили систему, і бюджет розподіляється в автоматичному режимі. Є бюджетний графік, який затверджують щороку і згідно з яким мусять діяти чиновники. Ніхто не просить в мене грошей. Ті, хто звик до хабарів, кажуть, що в Міністерстві фінансів нічого робити (сміється). Вони говорять: «Що це зробив Янукович, що Міністерство фінансів більше не поважають в Україні?».

 

А раніш були величезні черги. Надходили тисячі листів із проханнями надати бюджетні кошти. Тепер таких листів немає... Проте ми маємо від людей подяки за те, що звільнили їх від необхідності принизливо прохати гроші. Але такою була ситуація протягом усіх років незалежності. Дехто діставав кошти, дехто - ні. Були величезні невідповідності в бюджеті. Тепер усе діє лише за єдиною бюджетною схемою. Спочатку я дуже контролював хід асигнувань із держбюджету. Тепер просто переглядаю звіти двічі чи тричі на місяць, аби пересвідчитись, що все йде згідно з цією схемою.

 

Звісно, час від часу виникають несподівані ситуації, стихійні лиха, які неможливо передбачити. У таких випадках створюємо державні комісії і будуємо роботу так, щоб були повністю прозорі розрахунки, щоб люди бачили, куди і на які потреби йдуть гроші, які держава виділяє на ліквідацію наслідків стихії. Але, на жаль, тут ще багато недоліків. Тому ми будемо створювати спеціальні страхові фонди, щоб запрацювала страхова система, щоб від чиновників не залежало вирішення питання розподілу коштів, а діяла система. Тоді буде поставлено надійний бар’єр для зловживань.

 

Сьогодні ми намагаємося заохотити розвиток страхових компаній, проте ще потрібен час для того, аби вони поширилися на всі верстви суспільства. Наприклад, на «Краснолиманській» (шахті, де недавно загинули гірники) була система страхування. Тим не менш, державні посадовці брали участь у процесі виплати компенсацій сім’ям. Державна комісія розглядала ситуацію в кожній родині і розподіляла матеріальну допомогу окремим людям. Але цього також згодом не буде, оскільки діятимуть чіткі правила страхування. Однак завжди має бути невеликий резерв у державному бюджеті для різноманітних непередбачуваних обставин. Не кожну ситуацію можливо прогнозувати.

 

- Багато людей вважає судову систему в Україні дуже корумпованою. Як гадаєте, яких заходів слід тут вжити? Чи країні необхідна додаткова судова реформа, чи звільнення певних суддів поліпшить ситуацію?

 

- Якщо систему не буде змінено, нічого не допоможе. Незалежно від того, як часто ви змінюватимете посадовців, ситуація не покращуватиметься. Нам потрібне законодавство, яке б визначало розвиток судової системи. Я не спеціаліст із цих питань, але ми мусимо скористатися світовим досвідом і проводитимемо судову реформу відповідно до світових стандартів.

 

- Тепер дозвольте поставити вам два запитання щодо відносин із Москвою. Як президент, чи будете ви готові змінити вектор міжнародної економічної політики в бік до Єдиного економічного простору? І друге: чи вважаєте, що необхідним було прийняття нової військової доктрини, що викликало сумніви з приводу обіцянок України інтегруватися до Європи? Чи це знову негативно позначилося на міжнародному іміджі України?

 

- Я гадаю, що Україна стала конкретнішою у ставленні, оцінках, співпраці й інтеграції в різноманітних напрямах. Використаймо, як приклад, інтеграцію України до ЄС. Коли я розпочинав свою роботу як Прем’єр-міністр, то помітив, що було дуже багато заяв без належного підґрунтя. Я цікавився стосунками між ЄС й такими країнами, як Швейцарія і Норвегія, вивчав їх. Вірю, що Україна також мусить гармонізувати своє законодавство із європейським, підняти стандарти життя, розвинути європейські свободи тощо. Ми маємо зробити це, і тоді інтеграція відбудеться. Щодо економічних відносин, ми не повинні робити вигляд, що «закохалися», а повинні шукати конкретних шляхів співпраці. Україні необхідні умови існування такі, як в інших розвинутих країнах. Україна стане членом Світової організації торгівлі. Я у тому впевнений, адже це - наша мета. Україна готова співпрацювати з Євросоюзом і будувати взаємини рівного партнерства.

 

Щодо зміни військової доктрини, то коли ми говоримо про інтеграцію до НАТО, то маємо ставити єдине питання: коли ми будемо до цього готові? Відповідь така, що ми будемо готові, коли в Україні відбудеться військова реформа. Сьогодні це складна структура. Саме тому найперше нам потрібні реформи в країні, а потім уже інтеграція. І тому не треба концентруватись на цьому питанні, увесь час говорити про нього, писати, але нічого не робити на практиці - як це й було за всі ці роки незалежності. Ми не достатньо фінансували військо. І цим перетворили його на таке, яке не може оборонятися. Наші технології застаріли, а соціальні проблеми військових залишилися. Як так сталося, що 36 тисяч військових не мають власної домівки? Чому ми не можемо забезпечити їм нормальні пенсії? Ті, хто вийшов на пенсію протягом років незалежності, мають пенсії вдвічі більші, аніж ті, хто вийшов до набуття незалежності. Отже, ми спершу повинні зайнятися соціальними проблемами наших військових, а вже потім реформувати армію. Це - два основних питання. А щодо наших відносин із НАТО, то ми мусимо відкрито співпрацювати. Відкрито. Не на папері, а конкретними діями.

 

- Перших 100 днів президентської влади закладають ритм і задають тон на президентство. Які були б ваші перші кроки в ті 100 днів?

 

- Я продовжуватиму працювати в тих напрямах, у яких зараз працюю як глава уряду. Однак робитиму це так, як робив завжди, власним «почерком», ефективніше та динамічніше. Впевнений - навіть ще ефективніше, адже я матиму більші повноваження. Моя мета - отримати владу не заради влади як такої, а задля поліпшення життя суспільства, країни.

 

- Чи будете готові стати президентом за умов обмежених повноважень, залежно від того, якою мірою політична реформа в Україні буде успішною?

 

- Я абсолютно впевнений, що необхідно оптимізувати повноваження президента, уряду і парламенту. Це повинно включати відповідальність за дії трьох гілок влади. Абсолютно. Виконавча гілка мусить працювати ефективніше. Зараз є багато недоліків, я їх бачу. Саме тому уряд повинен стати сильнішим, щоб контролювати виконання законів України, з тим, щоб він мав відчутний вплив на вертикальну структуру влади по всій країні. Я готовий наглядати за цим.

 

Парламент мусить бути відповідальним. Президент мусить мати вплив і на парламент, і на виконавчу гілку. Ми знаємо, що сьогоднішня модель влади неефективна з огляду на її незбалансованість. Цього мусимо досягти. Якщо не зможемо зробити того цього року, якщо політичні сили виявляться неготовими, тоді ми зробимо це упродовж мого президентства.