У найвитриваліших істот на Землі виявили унікальну речовину

Учені з американського Університету Північної Кароліни в Чапел-Хілл виявили набір унікальних білків, які захищають від стрімкого висихання тихохідок (водяних ведмедів) — мікроскопічних безхребетних, які належать до екстремофілів. Стаття з результатами дослідження опублікована у журналі Molecular Cell.

Відомо, що в клітинах цих організмів відсутній вуглевод трегалоза, який наділяє дріжджі, круглих черв’яків і морських креветок здатністю виживати при зневодненні. Вчені припустили, що водяні ведмеді використовують якийсь інший механізм. На користь цієї гіпотези говорять дослідження японських біологів, які показали, що більшість генів тихоходок характерні виключно для цих безхребетних і не були запозичені у інших тварин, пише planetanimal.info.

Вчені піддали водяних ведмедів впливу таких стресових факторів, як зневоднення та заморожування. При цьому вони аналізували, які гени активувалися при несприятливих умовах. Це призвело до відкриття ділянок ДНК, які кодують білки, які відносяться до сполук з внутрішньою розупорядкованістю (TDP), тобто не мають жорсткої тривимірної структури.

Ці речовини дозволяють тихохідці перетворити частини свого тіла в склоподібну субстанцію, що захищає клітини від руйнування в умовах повної відсутності води. Щоб підтвердити це відкриття, вчені ввели відповідні гени в клітини бактерій і дріжджів, після чого вони також стали стійкими до висихання. Більш того, TDP могли захищати чутливі до зневоднення ферменти всередині пробірки.

Дослідники вважають, що тверда склоподібна субстанція, яку утворюють білки, обволікає молекули і перешкоджає їх розпаду або спленню. Ці сполуки, на думку вчених, допоможуть створити сільськогосподарські культури, здатні вижити при посухах, а також розробити нові способи зберігання біологічного матеріалу.