Вашингтон створить список «поганих хлопців» з Росії

До кінця січня 2018 року адміністрація президента США Дональда Трампа представить Конгресу так звану «Кремлівську доповідь», яка буде представляти собою список високопоставлених російських чиновників і бізнесменів, наближених до влади. Про це газеті «Коммерсант» повідомив колишній головний координатор санкцій політики Держдепу США, експерт вашингтонського Atlantic Council Деніел Фрід.

За його словами, потрапляння в цей список не означає, що проти цих конкретних людей будуть автоматично введені санкції. «Вважаю, що фігуранти цього переліку не відразу зіткнуться з практичними наслідками – наприклад, фінансовими», – зазначив Фрід.

У той же час він відзначає, що сам факт потрапляння в цей список збільшує ризик того, що в майбутньому проти його фігурантів будуть введені санкції. Фрід повідомив, що в законі «Про протидію противникам США за допомогою санкцій» (CAATSA) не вказано, що доповідь ляже в основу нового списку санкцій, однак, за його словами, «багато членів Конгресу США хотіли б використовувати її саме таким чином».

Фрід також заявив, що до написання доповіді причетні Міністерство фінансів, Держдепартамент і ряд інших відомств. «Ця доповідь – відповідь США, і перш за все американського Конгресу, на те, що сталося в 2016 році, коли Росія втрутилася в наші вибори. І не тільки в наші, а й в політичні процеси в Європі. Він також в цілому відображає занепокоєння американських законодавців діями Росії на зовнішньополітичній арені, включаючи її політику щодо України », – сказав Фрід.

За його словами, «американські та європейські банки можуть вважати, що раз людина в списку, взаємодія з ним пов’язано з більш високими ризиками». Фрід додав, що закликав адміністрацію президента США при складанні доповіді «не гнатися за кількістю, а скласти більш короткий, але сильний список” поганих хлопців “, реально пов’язаних з корупцією, кримінальною діяльністю або актами агресії».

Фрід зазначив, що в разі внесення будь-якої особи до Списку громадян особливих категорій (SDN) американським фізичним і юридичним особам забороняється співпрацювати з ним, включаючи будь-які фінансові відносини. «Люди, щодо яких введено санкції, більш не зможуть володіти банківськими рахунками в доларах або рахунками в іншій валюті, якщо трансакції банку, що зберігає їх заощадження, йдуть через США. Вони позбавляються доступу до всього, що пов’язано з фінансовою системою США », – уточнив Фрід.

Також він зазначив, що список може і не бути публічним повністю. Відповідаючи на питання, чи можуть потрапити в нього міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров і міністр оборони РФ Сергій Шойгу, Фрід сказав, що подібний крок не відповідав би призначенню доповіді. «Я б не рекомендував адміністрації вносити таких людей в список. Швидше за все, вони сконцентруються на виявленні людей з найближчого оточення президента, причетних до протизаконними схемами і діям », – додав він.

Застеріг Фрід потенційних фігурантів доповіді і від лобіювання своїх інтересів. «Лобіювання в цій ситуації не найкраща ідея, оскільки воно може бути сприйнято як спроба чинити тиск, а ефекту все одно не дасть. (…) Що можуть зробити потенційні фігуранти списку, так це дати ясно зрозуміти, що вони незалежні від Кремля і не є його “грошовими мішками” », – уклав він.