«Апельсин» з Кристинополя

«Апельсин» з Кристинополя

Вівторок, 3 серпня 2004 р. / 8 сторінка

Дитячий театрДитячий зразковий театр популярної пісні «Апельсин» із шахтарського міста Червоноград за вісім років існування здобув визнання як у публіки, так і в спеціалістів.

А починалося усе з міського дитячого музичного конкурсу «Різдвяні дзвіночки», який у далекому 1996 році стартував на сцені народного дому «Просвіта» з метою виявлення і заохочення молодих талантів. Перші лауреати цього конкурсу і становили основу театру естрадної пісні «Апельсин», засновником і незмінним керівником якого зостається Віктор Коваленко. Завдяки його старанням Червоноград яскраво вирізняється на музичній карті України. Місто стало відомим перемогами своїх молодих виконавців на вітчизняних і міжнародних пісенних фестивалях.

Сам Віктор Коваленко каже, що завжди був дотичним до музики. У 80-ті - аранжувальник для колективів народного дому. Деякий час працював за кордоном і зараз увесь свій практичний досвід та знання намагається передати дітям. У кімнаті, де відбуваються заняття артистів «Апельсина», виникає враження, начебто ти справді потрапив за театральні лаштунки: музичні інструменти та апаратура, різні приладдя для оформлення сцени, а на стінах - афіші, афіші, афіші. Це свідчення здобутків театру: на кожній із них яскраво зазначено назву конкурсу і (маркером) яке місце виборов вихованець студії на ньому. Їх десятки, якщо не сотні.

Багатьом «Апельсин» дав путівку в життя. Людмила Москаль, лауреат І фестивалю «Різдвяні дзвіночки», нині - солістка театру естрадної пісні Олега Кульчицького (Львів). Ганна Палійчук 1999 року здобула гран-прі знаних «Чорноморських ігор», номінувалася на всеукраїнську премію «Золота жар-птиця» як «Відкриття року», навчається в естрадно-цирковому училищі в Києві. Ім’я ж Віри Марченко, лауреата багатьох фестивалів, студентки Національного університету культури, тепер стоїть на обкладинках до компакт-дисків зі збірками пісень поряд з іменами Алли Кудлай і Таїсії Повалій. Ганна Войтюк студіює і робить музичну кар’єру в Німеччині.

2003 рік був вдалим для вихованців театру. У старшій віковій групі Марта Мальська стала володаркою першої премії фестивалю «Молода Галичина». Олена Сивцева отримала другу премію конкурсу «Солнце светит всем» (Москва) і виступала на сцені концертного залу «Россия». Таня Остапчук (середня група) була першою на телевізійному музичному конкурсі «Крок до зірок» та на фестивалі «Співограй» (Кривий Ріг), представляла Україну на «Слов’янському базарі» у Вітебську. Улюблениця червоноградської публіки Юлія Шпакевич - лауреат відразу кількох престижних кримських фестивалів.

Географія конкурсів, де беруть участь «апельсинівці», величезна: вся Україна, Росія, Польща, Естонія, Латвія, Угорщина. Для спільних виступів артистів «Апельсина» є кілька концертних програм. Зокрема, щороку в листопаді готується естрадна вистава «День народження «Апельсина». Традиційними стали виступи «Апельсина» на головній площі міста - на День шахтаря та День міста. Також є програми, що складаються із творів відомих українських композиторів Володимира Івасюка та Ігоря Білозора, українських естрадних шлягерів О. Білаша, П. Майбороди, І. Шамо, спеціальних добірок співанок для наймолодших виконавців.

Загалом у репертуарі близько 300 пісень. Автором щонайменше сотні з них є Віктор Коваленко. До речі, заключна пісня концертів «Апельсина» «Червоноград-Кристинопіль» є неофіційним гімном шахтарського міста, наспівати яку може чи не кожен його житель. При дитячому музичному театрі «Апельсин» є студія звукозапису. За словами Віктора Володимировича, вони намагаються створити високоякісний музичний продукт. І, що головне, ексклюзивний. Мабуть, це їм удається, оскільки графік роботи студії розписано на півроку вперед.

Підбивати підсумки діяльності ще зарано, вважає керівник театру. Є здобутки, але творчих планів ще більше. За вісім років фестиваль «Різдвяні дзвіночки» набув неабиякого авторитету і став всеукраїнським. Цьогоріч його 54 учасники прибули із 13 областей України. Компетентне журі (директори всеукраїнських фестивалів, представники радіо і телебачення) під керівництвом заслуженого артиста України Мар’яна Шуневича проводило жорсткий відбір. Журналіст Галина Бурляцька готує фільм про цей захід. Основним спонсором фестивалю є Червоноградський міськвиконком. І його допомога не є декларативною. Свідченням незаангажованості й об’єктивності цього конкурсу, відсутності бажання протягти «своїх» є перемоги багатьох немісцевих виконавців.

Основною перешкодою на шляху розширення діяльності свого дітища Віктор Коваленко вважає некомерційність дитячої музики і, як наслідок, відсутність потужних меценатів.

- Сьогодні мало хто розуміє, - каже 47-річний музикант, - що наші діти - це обличчя тої України, у якій житимемо на схилі літ. І від того, що ми вкладемо їм у душу тепер - музику, вірші світлий погляд на життя і повагу до духовних цінностей чи похмурий, прагматичний світогляд, залежить майбутнє (у глобальному розумінні) кожного з нас окремо й усієї нації, держави, світу.


Марія ЛУЦЕНКО.

Повернутися до списку публікацій