Львівська Опера в Ренуаровій садибі

Львівська Опера в Ренуаровій садибі

Вівторок, 3 серпня 2004 р. / 9 сторінка

Будинок-музей РенуараАктори Львівського державного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької уперше виступили на французькій сцені. Сталося це 23-го й 25 липня у рамках міжнародного фестивалю класичної музики «Голоси садиби Ренуара» («Voix du domaine Renoir»), що проходив в одному з найпрестижніших світових курортів Кань-Сюр-Мер.

Музика - пам’ятник художнику

Улітку 1909 року П’єр Огюст Ренуар приїхав лікуватися від артриту на південь Франції. Маленьке містечко Кань-Сюр-Мер, що поблизу Ніцци, так зачарувало імпресіоніста красою, що він вирішив оселитись тут. Художник придбав просторий будинок під кронами багатолітнього саду і провів у ньому останніх 11 років свого життя. Коли мерія містечка узгоджувала з нащадками Ренуара, як саме має виглядати пам’ятник їхньому славетному пращурові, ті зажадали замість граніту і бронзи... музики! Мудре рішення, оскільки, погодьтесь, і камінь, і метал із літами зазнають руйнувань, а музика - вічна. Так шість років тому зародилася ідея фестивалю.

Нині в будинку Ренуара діє музей, а сад, який за 100 літ став ще розкішнішим, перетворився на екзотичну театральну залу, зеленими стінами якої стали 500-річні оливки, а куполом - синє небо. Просто на терасах тут розставляють 2 тис. стільців для шанувальників класичної музики. Ті ж, кому сидячих місць не вистачає (пардон, мадам і месьє, за незручності, але таких, як ви, тут багато!), стелять принесені із собою килимки і вмощуються на підлозі. Зважте, це не збіговисько хіпі і не конгрес буддистів. На фестиваль сходиться грошовита й рафінована публіка з числа відпочивальників - адже ціни на курорті кусаються.

- Виступати перед такою аудиторією - справжнє випробовування. І, думаю, артисти склали іспит на «відмінно», - говорить завідувач відділу інформації львівської Опери Надія Труш, котра переживала у глядацькому залі. - Містечко Кань-Сюр-Мер рівняється на «старшого сусіду» Ніццу, намагаючись звабити туристів численними фестивалями - як класичної, так і сучасної музики, концертами світових зірок, культурною програмою для дітей. Пригадую досить скептичний настрій публіки перед початком першого концерту, адже більшість глядачів про наш театр чула вперше. Перший номер - увертюру до опери «Євгеній Онєгін» Чайковського - слухали напружено, а опісля прозвучало кілька стриманих оплесків. Зізнаюся, мені трохи не по собі стало. Але жінка, що сиділа поруч, пояснила: «У театрі наша публіка завжди дуже стримана, адже ми з вами не на рок-концерті й не на футболі, де можна дати вихід емоціям». Утім із кожним номером оплески ставали тривалішими, і наприкінці другого відділення французів таки пробило на «браво». Безумовно, то був фурор. Між іншим, на другий концерт публіка йшла вже зовсім з іншим настроєм, бо знала, що її чекає.

Галичан порекомендував буковинець

За правилами фестивалю «Голоси садиби Ренуара», щороку тут звучить музика тієї чи іншої країни. І це не означає, що Німеччину представлятиме німецька національна опера, а Італію - італійська. Ні, тут можуть виступати японські співаки з іспанським репертуаром, але тематичний принцип зостається незмінним.

Згідно із цьогорічною програмою, на фестивалі звучали твори класиків, шанованих у всьому світі, - Глінки, Чайковського, Бородіна, Мусоргського. Певна річ, початково у Кань-Сюр-Мері очікували російський колектив. Проте диригент зі світовим іменем Григорій Пантелейчук, уродженець Чернівців, котрий нині живе і працює у Франції, рекомендував львівську Оперу. Тамтешня мерія довго вагалась, але до авторитету Пантелейчука дослухалася. І не пожалкувала. Крім того, до виступу галицького колективу приєднався нині англієць Сергій Лейферкус, котрий пожартував: «Аби заспівати разом з українкою Людмилою Савчук, варто було їхати з Англії до Франції». Кажуть, його дружина Катерина Кондратьєва, провідна солістка Маріїнського театру, теж не шкодувала про мандрівку. Вона в захопленні від соліста та балетмейстера Сергія Наєнка, чию постановку «Половецьких танців» у виставі «Князь Ігор» Бородіна визнала найкращою з тих, що їй доводилось нині бачити.

Між іншим репертуар, представлений у Франції, у Львові вважають непопулярним. Зі всієї російської світової класики нині на сцені львівської Опери залишилась хіба що «Іоланта» Чайковського. «Євгеній Онєгін», «Хованщина» Мусоргського, «Руслан і Людмила» Глінки «відзвучали» у нас років 6-7 тому. Тим не менш, актори змогли пригадати «морально застарілий» репертуар, а хтось вчив його вперше. Найбільше можна поспівчувати Андрієві Савці, котрий дізнався про виїзд за тиждень і тому день та ніч штудіював арію Ленського. Й Анастасії Ісуповій, котрій довелося виконувати дві провідні балетні партії, оскільки її колегу повернули додому угорські прикордонники через недійсну візу. Нічого не вдієш - своїм мистецтвом потрібно завойовувати публіку чи не щодня, екстрім для актора - справа звична.

Автографи замість фуршету

Річ не в тім, що заслужена артистка України Людмила Савчук гидує жаб’ячими лапками. Цим делікатесом на післяконцертному фуршеті не частували. Очевидці розповідають, що, як тільки-но п. Людмила брала канапочку, підлітала юрба журналістів або збирачів автографів. Не менший натиск вдячної публіки витримав із честю народний артист Олександр Громиш. А молода артистка Яна Войтюк чи не вперше відчула себе популярною: стільки автографів вона ще не роздавала.

Утім, справжніми українськими зірками на французькій землі відчули себе і соліст Олексій Данильчук, і керівник хору Василь Коваль, і всі ті 150 артистів, котрі виступали на фестивалі. Впродовж шести днів перебування у Кань-Сюр-Мері вони грілися не лише у променях сонця, а й від не менш теплої уваги публіки. «Не знаю, чи люблять вас удома, але Європа вас сприймає. Намагайтеся частіше виїжджати з виступами», - побажав їм на прощання С. Лейферкус. А ми побажаємо акторам щасливого повернення, аби своїм мистецтвом тішили не лише французів, а й співвітчизників.


Ірина ЛЬВОВА, Молода Галичина.

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Вересень 2022 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Попередні новини