«За кусень хліба...»

«За кусень хліба...»

Меморіальна дошка на честь Миколи РуденкаАвтор - Ігор ГОЛОД

Для того, аби не повторилося те, що відбулося тоді, закликав земляків унезалежнитися. Бо, за його словами, «Уже твої, господарю, лани // Не є твої - ти раб на них довічний. // І діти вже не знають, хто вони - // Вгасає розум, гине дух калічний»; // «Ми служимо тому, хто жар гребе, // Встромляючи у нього наші руки»; // «Без держави нам не мати волі. // Без держави - // Ми навік раби».

Цього висновку дійшов у суспільстві, де писали й говорили цілком протилежне, попри те, що життя повсякчас спростовувало офіціоз. Коли Руденкові йшов сьомий рік, його батько загинув на шахті, де працював, рятуючи своїх товаришів під час пожежі. Тому його вдова почала господарювати з трьома своїми малими синами на землі й уже через рік вони розжилися на коня, корову, пару волів. Уся сім’я тяжко працювала, та через рік те, чого вони доробилися, дісталося колгоспу, в якому змушена була працювати й мати Руденка.

Коли колгоспи не дали результату, бажаного більшовиками, ті помстилися українським селянам голодомором. Згодом Руденко згадував: «З дитячих літ ховаю у секреті // (Ніколи цей секрет не розкривав), // Якого звіра я у тридцять третім // Наполював... Блаженства незабутнього вершина: // Ледь-ледь устиг зазеленіти двір, // В печі запікши м’ясо ховрашине, // Кропиву мати клали на гарнір».

Тому в 1960-х він закликав у листах до ЦК КПУ скасувати кріпацтво колгоспників, бо праця на чужій землі, скільки б її не називали «колективною й загальнонародною», приречена на непродуктивність. Наводив неспростовні аргументи: саме на присадибних ділянках, під які відвели в СРСР лише 2 % від загальної кількості орної землі, вироблялося тоді понад 40 % молока, м’яса, яєць, картоплі тощо. Причому вироблялося у вільний від основної роботи на колгоспному полі час. Відтак застерігав: якщо не буде змін, почнеться голод.

П’ятниця, 9 квітня 2004 р. 6 сторінка

Продовження: «Шлях до хаосу»

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Травень 2021 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Попередні новини