Спокуса постмодернізмом

Спокуса постмодернізмом

Бог постмодерністів. Фрагмент обкладинки книжкиАвтор: Ярина СЕНЧИШИН
 
Юзеф Жицінський. Бог постмодерністів / Перекл. із польської Андрій Величко. - Львів: Видавництво Українського Католицького Університету, 2004
 
Радикальне заперечення класичного поняття істини спричинене почасти занепадом просвітницької віри в раціональність і поступ. Безпрецедентні досягнення науки й техніки у минулому сторіччі замість очікуваного звільнення і благоденства мали наслідком дві небачені тоталітарні системи. Сьогодні глобалізація з її контроверсійними вартостями та культурними перспективами супроводжується виявами інтегрального націоналізму й етнічними конфліктами, що свідчить про глибокі внутрішні антиномії сучасного суспільства. Відчуття безпорадности при зустрічі з проблемами та загрозами сучасности виникає, коли виявляються безплідними спроби їх усунення за допомогою раціональних аргументів і покликів на універсальну єрархію цінностей. Прихильники крайнього прагматизму пропонують свої радикальні розв’язки, в яких піддається сумніву вартість усієї попередньої культурної традиції.
 
(Із розділу «Концепція істини у постмодернізмі». - С. 102).
 
Постмодернізм, цей великий невідомий останніх десятиліть ХХ століття, все ще бродить по світу, як привид комунізму по Європі ХІХ століття. Пояснити пересічному споживачеві інформації, що таке постмодернізм і в чому його принади і небезпеки, вельми непросто. Ймовірно, це наслідок помилки у мисленні західної людини, яка була допущена ще в часи Сократа. Так чи інакше, західна (тобто - європейська) людина упродовж усієї своєї писаної історії вирішує питання: чи залежить її життя від Бога? Постмодерністи, якщо йти за викладом Юзефа Жицінського, вирішили остаточно усунути «проблему залежності від Бога» з мислення постмодерної людини. Навіть якщо Бог - всеприсутній, то у суто земне людське існування Він не мав би втручатися, бо цей вимір і створено задля реалізації людиною свого вільного волевиявлення. Інша річ, коли це людське волевиявлення якраз і приводить людину до Бога. Постмодернізм як черговий великий сумнів західної людини нічого не вирішує остаточно, а є лише переходом у різні варіанти невідомого майбутнього.
 
Опубліковано: Четвер, 26 серпня 2004 р. 30 сторінка

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Травень 2021 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Попередні новини