Велика проблема малих акціонерів

Велика проблема малих акціонерів

Четвер, 26 серпня 2004 р. / 6 сторінка

Приватизаційний сертифікатКореспондент «МГ» у пошуках свого приватизаційного сертифіката і дивідендів за нього

Іноді теми для журналістського матеріалу підказує простий випадок. Перебираючи документи в домашньому архіві, я знайшла чотири пожовклих папірці. Прочитала й одразу пригадала банальний хепіендний хід багатьох американських фільмів: коли в родині, яка на межі фінансового банкрутства, з’являється дідусь (бабця), котрі раптом згадують, що в якомусь там енному році купили акції підприємства, а тепер вони коштують величезні гроші.

Для загального розуміння сімейної радості, за сценарієм, підприємство «займається» нафтою, тому, за логікою, просто не може бути неприбутковим.

«Чорне золото»

Знайдені мною папірці були пожовклими не від старості (хоча їм уже понад вісім років), а скоріш - через брак якісного паперу. У них львівське довірче товариство з дуже довірчою назвою інформувало мене і моїх рідних, що ми станом на 2 січня 1996 року володіємо акціями приватизованого підприємства у кількості 31 шт. на кожного. «Приватизованим» за участю наших приватизаційних майнових сертифікатів виявилось одне з найбільших у Галичині нафтопереробних підприємств. Американська мрія? Ні, українська реальність - як наслідок приватизації.

Разом із жовтенькими повідомленнями були ще чотири аркуші, як з’ясувалось, договори на надання представницьких послуг з управління приватизаційними коштами. Найцікавішим мені видався пункт 3.1, у якому йшлося, що представник (довірче товариство) зобов’язується «не менше, як два рази на рік звітуватись перед довірителем (мною. - Авт.) про хід виконання цього договору». А предмет договору стандартний - «забезпечення і здійснення управління акціями довірителя з метою отримання доходу за рахунок зростання вартості акцій і прибутку у вигляді дивідендів». Мої спроби пригадати, у якому році (вже не кажу - півріччі) довірче товариство інформувало мене про «хід виконання договору», не були результативними. І не тому, що в мене пам’ять погана, а через те, що повідомлень просто не надходило.

Оскільки, згідно з договором, усіма «управлінськими функціями» (участь у зборах акціонерів, голосуванні) я наділяла довірче товариство, то мене мало цікавити лише одне - дивіденди, коли і скільки. А оскільки ніхто не збирався мене про це інформувати, вирішила піти до «гори» сама. Насамперед втішилась, що ще є куди йти. На відміну від інших довірчих товариств, які «луснули», набравши необхідну для себе кількість «ваучерів», мій «представник» процвітає, а відтак - працює в моїх інтересах.

«Закрита» інформація

- Ви володієте 5 акціями закритого фонду, - сповіщає мені мій «представник», відкривши комп’ютерну базу даних.

«Отакої, а де ж нафта, бензин, гроші?» - думаю про себе, а вголос запитую:

- І як давно, замість акцій нафтопереробного підприємства, у мене 5 акцій закритого фонду?

- У мене тут не зазначено.

- А все-таки? - моє запитання залишається без відповіді.

- ... Ви знаєте, скоро на ваш рахунок мають надійти гроші, - пробує задобрити мене «представник».

А я просто не вірю своєму щастю - який збіг, лише прийшла, а тут одразу й гроші в проекті. Вісім років ні слуху ні духу, а тут така несподіванка.

- А до цього часу гроші випадково не надходили? - запитую ненав’язливо.

- Були, 1997 року - 4 гривні 44 копійки. Ви не отримали?

- Ні, а який механізм отримання? - натякаю на пункт 3.1 договору.

- Через вашу ощадну касу. Ми гроші переказали.

Мені люб’язно роблять ксерокопію про переказ грошей, з якою радять підійти в ощадкасу. По ходу з’ясовується, що вони досі не мають номера мого ідентифікаційного коду, тому просять перетелефонувати й продиктувати.

- Розкажіть хоча б, що це за закритий фонд, 5 акцій якого мені належать? - намагаюсь з’ясувати наостанку.

Відповідь убиває на корені всі мої наступні запитання:

- Вас це не повинно цікавити. Через місяць мають бути гроші - це головне. Зателефонуйте наприкінці серпня.

5 гривень для щасливчиків

Офіційної статистики, для скількох людей «ваучерне» питання залишається актуальним, немає. А от за даними народного депутата України Володимира Зубанова, в Україні понад 17 млн. акціонерів, які вклали свої приватизаційні сертифікати в різні компанії. Здебільшого, їхня частка в акціонерних товариствах настільки мала, що вони не можуть реально брати участі в управлінні, не одержують дивідендів й узагалі усунуті від можливості впливати на роботу акціонерних товариств. До слова, саме він ініціює законопроект, який має на меті зняти проблему акціонерних товариств стосовно участі дрібних акціонерів в управлінні підприємствами. Документом передбачатиметься викуп державою протягом трьох років тих акцій, які одержали малі акціонери в обмін на свої «ваучери». Цей викуп має бути обов’язковим для держави за бажанням акціонера. Сума компенсації передбачається в розмірі 100 грн. за приватизаційний сертифікат. Здається, для міноритарних акціонерів (це нас із вами, хто не продав свого часу «ваучер» за вигідною ринковою ціною) такий варіант компенсації за «акціонерну неспроможність» досить привабливий.

Але, як відомо, відмова акціонерної компанії від виплати дивідендів не є порушенням українського законодавства. За різними даними, лише 5-10% підприємств виплачують дивіденди своїм акціонерам, та й величина їх, у середньому, становить 5 гривень. Отже, за умови, що ви володієте акціями одного з тих підприємств, яке виплачує дивіденди, отримати 100 гривень прибутку ви зможете лише через 20 років. Трошки оптимістичніший прогноз у голови Об’єднання захисту прав акціонерів Якова Гольденберга - для повернення коштів, витрачених свого часу на придбання акцій, їх власникові знадобиться близько десяти років, оскільки середній обсяг дивідендів в Україні становить 5-8% номінальної вартості акцій.

Або ж залишається сподіватись, що років так через 50-60 ви зможете, як американський дядечко, зробити своїм рідним сюрприз, представивши акції потужного українського нафтопереробного комплексу або... «закритого фонду».

Тетяна МЕШКО, «Молода Галичина»

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Липень 2021 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Попередні новини