Нетипова пневмонія - проблема сьогодення

Нетипова пневмонія - проблема сьогодення

Четвер, 12 серпня 2004 р. / 31 сторінка

SARSПро цю хворобу заговорили рік тому. А недавно натрапила на довідник практичного лікаря за 1956 рік під редакцією Кудрявцева, і ось про що ідеться у цьому виданні.

«Пневмонія вірусна (нетипова). Характер вірусу не завжди вдається встановити. У ряді випадків вірус проникає повітряно-крапельним шляхом, поступово переходячи на легеневу тканину. В інших випадках - гострий початок.
Іноді перебіг вірусних пневмоній дуже важкий,.. деколи вони протікають епідемічно... Такі вірусні пневмонії часто закінчуються смертю упродовж короткого періоду (2-5 днів).

Лікування. Сульфаніламідні препарати, а також антибіотики - неефективні. Рекомендується симптоматична терапія, серцево-судинні засоби, які втихомирюють кашель... Біоміцин, пеніцилін, синтоміцин можна застосовувати з метою профілактики ускладнень».

Виникає запитання: про яку ж це власне пневмонію згадував науковець у такій поважній книзі майже 50 літ тому?
Із таким запитанням я звернулась до Олександра Копитка - доцента кафедри інфекційних хвороб Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

- Хочу вас запевнити, що атипова пневмонія і та, про яку ідеться у цьому виданні, - різні захворювання, - каже Олександр Миколайович.

- А чому?


- Термін «нетипова пневмонія» використовували й раніше, коли не знали, яким збудником спричинена хвороба. Це могли бути бактеріальні та вірусні недуги, які за своєю клінікою не вкладалися в рамки перебігу типового захворювання: кишкові інфекції, хвороби центральної нервової системи тощо. Отож, і пневмонію, яка протікала дещо інакше, називали «нетиповою».

Сьогодні атипова пневмонія - цілком інша хвороба, не та, про яку ідеться у довіднику практичного лікаря у розділі професора Вилковського «Захворювання системи дихання».

Про SARS, або нетипову пневмонію, Всесвітня організація охорони здоров’я сповістила 2003 року. Це захворювання, яке спричиняється корона-вірусом, вельми розповсюджене в природі. Не знаючи, чи саме цей збудник викликає хворобу в людей, у країнах Азії - Гонконгу, Тайвані, Сінгапурі, В’єтнамі - превентивно винищували поголів’я курей. Тепер доведено, що це вірус іншої групи, близький до того вірусу, що спричиняє захворювання у тварин, але за своєю білковою структурою і складом амінокислот дещо відрізняється.

Уперше SARS або тяжкий респіраторний синдром виявили в китайській провінції Гванданг і повідомили про нього 2002 року, але згодом ця хвороба розповсюдилася на Гонконг, Сінгапур, а також США, Канаду. Окремі випадки зафіксовано в Бразилії, у країнах Південної Африки, Таїланді, Японії.

- Чому на цю хворобу звернули увагу?


- Це сталося тому, що в неї спостерігається важкий перебіг і висока летальність: згідно зі статистичними даними, із 8398 хворих через нетипову пневмонію померло 772 недужих. Тоді як від типової вірусної пневмонії відсоток смертності значно менший. Згідно з літературними даними, від нетипової пневмонії з числа тих, хто хворів до 40-60 років, померло 15-30%, а з тих, кому за 60 літ, - 50%. Для нетипової пневмонії характерні такі клінічні прояви: лихоманка (35%), біль голови (50%), нежить (24%), ларингатрахеїт (23%), нудота (22%), діарея (27%).

- Усе начебто відомо, але чому медики пропускають основний момент?


- Хвороба має чотири стадії. Перша стадія, яка триває 2-3 дні, схожа на грип, тому лікарі не можуть диференціювати нетипову пневмонію відразу. Під час другої стадії виникає імунодефіцит. На третій розвивається дихальна недостатність. Під час четвертої виникає інфекційно-токсичний шок, який і є причиною смерті. Легкий перебіг хвороби завершується після шести днів, прояви зникають. Але у 10-15% спостерігається важка форма недуги. Нетипова пневмонія небезпечна для дорослих, а у тих, кому за 60-ть, смертність зростає до 50%.

У нас уже є критерії, на які ми повинні опиратися, аби діагностувати нетипову пневмонію. Насамперед необхідно звернути увагу на початок хвороби. Він загалом важкий: це і підвищення температури, і прояви, які свідчать про ураження дихальної системи, коли легені не виконують свою основну функцію. А ще потрібно орієнтуватися на такий фактор, як міграція населення. Якщо, скажімо, людина впродовж останніх 10 днів перебувала у державі, де цю хворобу зареєстровано, і у неї є саме такі симптоми, то вона обов’язково повинна звернутися до лікаря. Для остаточного підтвердження діагнозу за підозри нетипової пневмонії застосовують рентгенологічний метод. Це допомагає побачити відповідні зміни, за яких ми можемо підтвердити хворобу.

Існують і лаболаторні методи дослідження, які допомагають виявити збудник хвороби - корона-вірус. Міністерство охорони здоров’я розробило схему лікування SARS: перебування у боксованих палатах інтенсивної терапії з апаратами штучної вентиляції легень, проведення противірусної терапії препаратами рібавірину, антибіотиками широкого спектра дії, заходи з попередження розвитку набряку легень, корекція серцево-судинної діяльності та кислотно-лужного балансу на всіх стадіях.

- Якщо існують методи лікування, то чому медики не можуть запобігти цій хворобі?


- Вірус - організм, який має здатність під впливом зовнішніх факторів змінюватись. Візьмімо хоча б вірус грипу. Коли б це було так просто, то людство вже давно розробило б захисну вакцину. Але щороку грипи викликають різні види вірусів (А, В, С), які ще й мають свої підвиди, і встигати за ними важко і виготовити відповідну вакцину складно. Зараз робляться спроби знайти вакцину від SARS, хоча офіційних даних у літературі про її виготовлення немає.

Розмову вела Леся БЕРНАКЕВИЧ

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Липень 2021 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Попередні новини