У багатих - свої вибрики

У багатих - свої вибрики

Вівторок, 31 серпня 2004 р. / 4 сторінка

Вибори, кандидатиМи вже почали ознайомлення читачів із типологією кандидатів у президенти України. Принагідно хочеться звернути увагу на дві деталі. Перша: те, що ми пишемо про кандидатів, не є істиною в останній інстанції, а їх опис - як стопроцентних представників своєї ментальності. Відхилення від стандарту пов’язані з набутими чи успадкованими комплексами. Друге: послідовність подачі матеріалів обумовлена не симпатіями чи антипатіями до певних кандидатів, а лише бажанням охопити якнайширше існуючий соціон (спільноту людей).

«Живи сам і дай жити іншим»

Отже, лідер партії промисловців і підприємців України Анатолій Кінах має ментальність «Дюма», або «Художника» (сенсорно-етичний інтроверт), і є представником першої квадри. Люди такого складу люблять розмірковувати про те, в яких умовах повинно проходити життя людини, аби їй було приємно і затишно. Цінують життя у всіх його проявах.

«Дюма» - приємний у спілкуванні, майже завжди щирий, уважний, усміхнений, уміє запам’ятовувати та відтворювати пережиті свого часу емоції. Часто стає душею компанії. Як сенсорик, «Дюма» поривчастий та імпульсивний, любить гостроту відчуттів поточного моменту, а не віддаленої можливості. Перспективні цілі не мають для нього великого значення, йому властиво не відкладати на потім задоволення, а отримати його вже зараз.

Досягнення кінцевої мети для носіїв цієї ментальності не є головним завданням, для них основне - процес. Можна сказати, що для «Дюма» ідеально підходить олімпійський принцип: «Головне не перемога, а участь». Можливо, саме такими міркуваннями керувався Анатолій Кінах, висуваючи свою кандидатуру на президентські вибори.

З точки зору інтертипних стосунків з Україною, Кінах є соціальним виконавцем (Україна для нього - соціальний замовник). На практиці це означає нерівноцінні стосунки: для України він на другій психологічній дистанції, Україна для нього - на третій. І хоча «Дюма» добре розуміє проблеми України, йому далеко не завжди хочеться їх вирішувати.
До позитивних якостей «Художника» слід зарахувати його вміння створити комфорт й оптимальні умови роботи для підлеглих. Недарма відомого академіка Йоффе, носія ментальності «Дюма», називали «батьком усіх радянських академіків». Можливо, саме ця риса дозволила Анатолієві Кінаху рекордний для України термін очолювати Кабінет Міністрів. Живи сам і дай жити іншим - такий девіз «Дюма». До речі, до націй - носіїв цієї ментальності належить Франція. До недоліків «Художника» слід зарахувати небажання переобтяжувати себе зайвими клопотами, відсутність чіткого плану дій і бачення перспективи.

«Сильна рука»

Інший кандидат у президенти України - мер Києва Олександр Омельченко - представник другої квадри. Його психотип - «Максим Горький», або «Контролер» (логіко-сенсорний інтроверт).

Носіям цієї ментальності притаманне дуже систематизоване мислення і педантизм, особливо в ділових питаннях. Вони з повагою ставляться до ієрархічних систем, де кожен знає своє місце. Вважають, що поведінка людини також повинна відповідати її соціальному статусу. Суворо дотримуються субординації, знають, як і до кого слід звернутись.

«Контролер» має добрі організаторські здібності. Його діяльність часто спрямована на утвердження дисципліни і порядку. Вимогливий та нетерпимий до нехлюйства у роботі. З них виходять чудові банківські контролери, ревізори, податкові інспектори. Не терплять марнотратства і схильні до патріархального сімейного укладу.

Найважливіше для «Максима» - практичні результати. Надають великого значення раціональному використанню коштів, їхня сильна сторона - здатність діяти швидко й чітко. Вирізняються витримкою і спокоєм. Їх цікавлять, в основному, конкретні проблеми сьогодення, тому вони добрі тактики, але погані стратеги.

«Контролер» зазвичай дуже цікавиться спортом, сам часто буває хорошим спортсменом, досягаючи успіхів завдяки своїй вольовій сенсориці. Хороша ілюстрація цього - усім відома дружба Олександра Омельченка з боксерами братами Кличками. До речі, старший із них - Віталій - теж носій ментальності «Контролер».

Із точки зору інтертипних стосунків «Максима» з Україною, це - суперего (четверта психологічна дистанція). Для України притаманні сильні етика взаємин і здатність розумітися на людях, дещо слабші логіка й вольова сенсорика. У «Контролера» все навпаки. Тому гармонія у відносинах можлива лише за умови, що існуватиме паритет (рівновага) - давати стільки ж, скільки й отримувати.

Основний електорат Омельченка - це кияни, для яких він беззаперечний авторитет і які, до речі, завжди беруть дуже активну участь у виборах. Недарма мером Києва його обирають щоразу в першому турі голосування з величезною перевагою над іншими кандидатами. У регіонах він може сподіватись на підтримку людей, які прагнуть «сильної руки» і трудової дисципліни. До речі, зазначимо, що до держав із ментальністю «Контролер» належать Німеччина і колишній Радянський Союз, як і його творець Йосип Джугашвілі.

«Театр одного актора»

Ще одним досить колоритним кандидатом у президенти України є Михайло Бродський, лідер партії «Яблуко». Це - представник третьої квадри, сенсорно-етичний екстраверт («Цезар», «Покровитель»).

Носії такої ментальності - люди дії. Їм властива неспокійна активність, жадібність до практичної діяльності. Усі дії оцінюють насамперед з огляду на їх стрімкість і натиск. Тому вони часто виступають за негайну дію тут і зараз, немовби бажаючи оволодіти простором. Прагнуть завжди перебувати у центрі уваги.

«Цезар» має потяг до протегування, заступництва, опікунства, благодійності. Його влада тримається не на насильстві, а на довірі, захопленні, любові. Прагне, щоб його накази виконували із задоволенням. Уміє впливати на людей, завойовувати їхню любов і повагу.

«Покровитель» дуже комунікабельний, любить поговорити на будь-яку тему. Легко знайомиться з людьми, невимушено розпочинає з ними розмову. Вони постійно шукають спілкування, утікаючи від самотності. «Театр одного актора» - так можна сформулювати амплуа «Цезаря». Тому охоче віриться словам Михайла Бродського, що він збирається розказати багато цікавого про Віктора Януковича. А от у те, що його агітація проти вищеназваного кандидата матиме відчутний результат, віриться менше. Адже передачі пана Корчинського теж часто мали зворотний ефект. До речі, про аналогії. І Корчинський, і Бродський - екстраверти третьої квадри. Обоє дуже екстравагантно подали свої документи у ЦВК...
«Цезар» дуже любить несподіванки і сам їх дуже часто підносить. Він пожвавлює будь-яку роботу, прагнучи претворити її на забаву. Коли це не вдається, може швидко втратити до неї інтерес, «вмити руки» і взятися за щось інше.

Для України «Покровитель» є ревізором (найнезручніші з точки зору соціоніки стосунки). Тому вже зараз можна спрогнозувати, що на велику кількість голосів Бродському не варто розраховувати. Схоже, він і сам добре знає про це, а до виборів президента України, через свою ментальність, ставиться як до шоу, котре повинно тривати. Як кажуть, у багатих - свої вибрики...

Наразі соціонікам невідома нація із ментальністю «Цезар». Хоча, якщо поспостерігати збоку, це було б, напевно, захоплююче видовище... З відомих носіїв цієї ментальності можна відзначити філософа Ціцерона, полководця Олександра Македонського, російських письменників Пушкіна і Толстого.

До сильних сторін «Цезаря» слід зарахувати вміння налагоджувати стосунки з людьми і вести їх за собою. Його слабкість полягає у непродуманості і певній ірраціональності дій, у постійному забіганні наперед.

P. S. Автор вдячний Вікторові Кірову за допомогу в типуванні кандидатів та за використані матеріали з його книжки «Соціонічний посібник військового журналіста».


Олександр МОРУШКО

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Липень 2021 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Попередні новини