Визнаний геній

Визнаний геній

Вівторок, 31 серпня 2004 р. / 12 сторінка

Микола ПироговЗасновник сучасної хірургії

Село Вишня (після 1950 року - Пирогове) - тепер у межах Вінниці. На початку 1861 року його придбав знаменитий хірург Микола Пирогов. Тут він звів будинок, де нині й розташований музей видатного лікаря. За кілометр від садиби - церква-усипальниця, у крипті якої уже більш як 120 літ спочиває всесвітньо відомий учений, легендарний військовий хірург Микола Пирогов.


На століття вперед

Народився Микола Пирогов 13 (25) листопада 1810 року в родині дрібного чиновника. 1824-го став студентом медичного відділення Московського університету, навчався у професорському інституті в Дерпті, 1832 року захистив докторську дисертацію. Удосконалював свої знання в Берліні та Парижі. З 1841-го - професор медично-хірургічної академії в Петербурзі. Першим у світі висунув ідею кісткової пластики, застосував наркоз у воєнно-польовій хірургії, уперше наклав гіпсову пов’язку за польових умов. Учасник Севастопольської оборони (1854-1855), франко-прусської (1870-1871) та російсько-турецької (1877-1878) воєн. У період оборони Севастополя Пирогов проявив себе не тільки як блискучий хірург, але і як організатор усієї системи медичної допомоги пораненим. Він наближав і планував медичні відкриття на сто літ наперед, наприклад, пропонував вирізувати у хворих вражений суглоб і вставляти замість нього штучний. 1847-го він став членом-кореспондентом Російської академії наук. 1848 року брав участь у боротьбі з епідемією холери.

Полишивши професорську кафедру, Пирогов став попечителем Одеського, а потім Київського навчального округу, багато чого зробивши для виховання у вчителів та учнів людської гідності. Був змушений піти у відставку, коли викладачі не погодилися на скасування тілесних покарань учнів. З 1866-го жив у своєму маєтку в селі Вишня, де відкрив лікарню, аптеку і передав у дар землю селянам. Тут він написав наукові праці, що принесли йому світову славу. Знаменитий професор того часу В. Оппель писав: «Озброєний усіма знаннями науки, дивний хірург-технік Пирогов з’явився у хірургічній пустелі, як чарівник, і почав творити дива». Із Вишні вирушає за кордон - на театри воєнних дій зі спеціальним завданням від Товариства Червоного Хреста. Зокрема, 1862 року Пирогов їде в Італію до пораненого Джузеппе Гарібальді. Досвідчені італійські, французькі й англійські лікарі не могли визначити, чи залишилася в рані Гарібальді куля, і наполягали на ампутації ноги. Пирогов вилікував Гарібальді без оперативного втручання, підтвердивши свій улюблений вислів: «Найкраща операція та, якої вдалося уникнути».

У 1887-1881 роках працював над «Щоденником старого лікаря», завершивши рукопис незадовго до смерті. У будинку Миколи Пирогова - меморіальний музей, фонди якого нараховують більш як 16 тис. експонатів, а для огляду виставлено майже 1700. Це - медичні інструменти, книги, документи. Сконструйовану ним маску для ефірного наркозу використовують й досі. Світової популярності набув атлас Пирогова - «Топографічна анатомія».

Якось Пирогова попросили проконсультувати одного молодого вчителя сімферопольської гімназії. Лікарі ставили йому діагноз, який для того часу був вироком - туберкульоз легень. Оглянувши уважно хворого, Микола Іванович поставив зовсім інший діагноз - серцева недостатність. За короткий час учитель був здоровий. Потім він став ученим-хіміком і через 14 років після лікування в Пирогова винайшов періодичну систему хімічних елементів. Це був Дмитро Іванович Менделєєв.

Віра у зцілення

Занедужав Пирогов зненацька, коли вже проживав постійно у своєму маєтку у Вишні. Поставивши собі за 26 днів до смерті діагноз - «повзуча ракова виразка слизистої оболонки рота», Микола Пирогов заповів поховати його у Вишні. Уболіваючи за чоловіка, що перебуває на смертному одрі, і знаючи, що рак швидкоплинний, дружина Олександра Антонівна звернулася з проханням до відомого анатомолога Давида Виводцева, учня Пирогова, «чи не зміг би він почати працю бальзамування тіла, що я б бажала зберегти в нетлінному виді». Давид Ілліч погодився - незадовго до того він надіслав Пироговим у Вишню свою книгу, що вийшла в Санкт-Петербурзі, - «Бальзамування і способи збереження анатомічних препаратів і трупів тварин». Очевидно, вона мала надзвичайний інтерес у родини, як і розповідь Виводцева про цікавий досвід збереження тіла померлого китайського посла. Утім, церковні закони того часу не дозволяли бальзамацію - тільки на четвертий день після смерті Пирогова Святійший синод дав дозвіл. Спочатку забальзамоване тіло Миколи Івановича було перенесено в дерев’яну церкву села Шереметка. А офіційний похорон затримували через те, що склеп не був готовий. Нарешті 24 січня 1882 року скляний саркофаг, який доставили з Відня, із тілом Миколи Пирогова був укладений у склеп, а через 3 роки над місцем поховання спорудили церкву Миколи Чудотворця. У день народження Пирогова, у день його пам’яті, а також на річниці, пов’язані з життям і роботою видатного хірурга й ученого, тут проводять богослужіння. Усі, хто приїжджає в Національний музей-садибу М. Пирогова (щороку понад 170 тис. осіб), обов’язково відвідують усипальницю. Місцеві мешканця вірять, що Великий Лікар продовжує зцілювати прихожан.
Тут оповідають різні випадки, коли тіло покійного «виживало». 1941 року, під час німецького наступу, у каплицю, де було поховано Пирогова, вцілила бомба, але не розірвалася, а прошила будівлю наскрізь і лише пошкодила саркофаг. Після бомбардування служителі музею обгорнули його матрацами та ковдрами і так зберігали тіло Пирогова доти, доки скляні панелі не були відновлені. У результаті почорніли лише нігті на руках великого хірурга. Після війни авторитетна комісія прийняла рішення про захоронення тіла. Але роботи з ребальзамації таки були проведені - й мумія «вижила»! Ці чудесні перетворення і «зцілення» тіла багато хто вважає цілком закономірним явищем, пов’язуючи його із живим Миколою Івановичем - улюблена і шанована всіма людина. Адже за життя його називали добрим генієм і зараховували до лику святих.

Вінниця - Львів.


Оксана НАГІРНА, «МГ»

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Вересень 2022 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Попередні новини