Китайський Паспарту

Китайський Паспарту

Вівторок, 31 серпня 2004 р. / 16 сторінка

«Навколо світу за 80 днів» / «Arround The World In 80 Days»Незабаром у кращих кінотеатрах

«Навколо світу за 80 днів» /
«Arround The World In 80 Days»

Виробництво «Волт Дісней» (США), 2004 рік, 120 хв. За романом Жуля Верна. Автор сценарію Девід Тетчер; режисер Френк Корачі; оператор Філ Мего; композитор Тревор Джонс. У ролях: Джекі Чан (Паспарту), Стів Куган (Філіас Фогг), Івен Бремнер (інспектор Фікс), Сесіль де Франсе (Монік Ля Рош), Арнольд Шварценеггер (принц Гапі).

Ще з часів Брюса Лі китайські бойовики про кунг-фу славилися жорстокістю та одноманіттям. Однак Джекі Чан додав гонконгівському кінематографові чималої частки гумору й іронії. Це стосується як його ранніх робіт, знятих у Піднебесній («Закусочна на колесах», «Обладунки бога»), так і пізніх, зроблених у «Країні мрій» («Смокінг», «Шанхайські лицарі», «Медальйон»). «Навколо світу за 80 днів» за іронічністю не поступається попереднім роботам цього симпатичного майстра кунг-фу.

До цієї стрічки у жодному випадку не можна ставитися як до екранізації знаменитого однойменного роману французького класика науково-фантастичної літератури Жуля Верна. Від проведення паралелей можна отримати серцевий напад. Вражає вже навіть розходження у фабулі. У книжці причиною довколосвітньої подорожі стає бажання головного героя Філіаса Фогга здобути руку і серце коханої дівчини. У стрічці - отримати посаду міністра науки Великої Британії.

Тема високих почуттів також різниться суттєво. У романі Жуля Верна кохана Фогга - англійська леді Лінда Мейл, втілення середньовічного лицарського культу «Дами серця». У фільмі її змінює французька авантюристка Монік Ля Рош, емансипована художниця, неперебірлива у стосунках із чоловіками.

В ерзац-екранізації роману сама постать інтелектуала Філіаса Фогга перетворюється на карикатурний образ винахідника-невдахи. А поява в епізодичній ролі турецького принца Гапі губернатора Каліфорнії Арнольда Шварценеггера просто шокує. Думаю, шанувальники «залізного Арні» занесуть цю стрічку у свій чорний список зневаги, як це вони вже зробили з фільмами «Останній герой бойовика» та «Бетмен і Робін». Я розумію, що такий крок продюсери зробили, аби додати стрічці рейтингу. Але навіщо було робити колишньому «коммандо» зачіску у стилі Дмитра Нагієва?

Коротко про сюжет. Із національного банку Великої Британії викрадають дуже цінну статуетку нефритового будди. Свідки вказують на якогось китайця (Чан), який, щоб уникнути переслідування, наймається на роботу до французького винахідника Фогга, який, однак, жодного разу не полишав межі Британії. Китаєць Лау Сінь, затинаючись, чомусь називає себе Паспарту. Далі Фогг закладається з міністром науки про довколосвітню подорож за 80 днів. Якщо виграє вчений - він очолює міністерство, якщо міністр - Фогг більше нічого не буде винаходити. Під час мандрівки Китаєм Паспарту повертає нефритового будду у своє село, з якого його начебто викрала китайська мафія. Мафії, зрозуміло, це не сподобалося, її члени намагаються зірвати подорож і знову заволодіти нефритовим буддою. До речі, виявляється, китайці запально п’ють саке і бажають одне одному «кампай». Усе життя думав, що так роблять японці.

Отож ця стрічка - адаптація роману класика французької та світової літератури до світогляду пересічного американця. Однак не все так погано. Якщо не думати про високе мистецтво, то дотепи і сцени бійок не змусять вас нудьгувати. Чого лише вартий епізод, коли один китаєць, не розчувши імені Філіаса, називає його Сифілісом. Або постійні фіаско інспектора Фікса, який, отримавши подібні травми у реальному житті, мабуть, потрапив би до Книги рекордів Гіннесса. Кумедних епізодів - безліч. Про це подбав виконавчий продюсер та постановник трюків стрічки Джекі Чан.


Євген ТАРНАВСЬКИЙ, «Молода Галичина»

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Вересень 2022 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Попередні новини