Параліч підприємництва

Параліч підприємництва

Липень 2004 р. / 1 сторінка

ПідприємництвоНовий Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців» запровадили без належної технічної підготовки


До 1 липня цього року тільки у Львові управління державної реєстрації Львівської міської ради реєструвало щомісяця півтори тисячі юридичних та чотири тисячі фізичних осіб, які розпочинали підприємницьку діяльність. Але з 1 липня і до вчорашнього дня у Львові вдалося зареєструвати тільки 10 юридичних та 200 фізичних осіб-підприємців. Таку невтішну статистику повідомив «МГ» начальник вищезгаданого управління Володимир Дуда.

І хоча спеціалісти ще не підраховували збитків, та відомо, що до 1 липня за реєстрацію юридичного підприємства сплачувалося 170 грн., а фізичного - 54. Порахуйте, скільки коштів втратила скарбниця. А підприємці - грошей та нервів?
Нагадаю, що 15 травня ц. р. Президент України підписав Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців». Чинності цей закон набув із 1 липня цього року. Як у кожному офіційному папері, тут усе на словах просто пречудово - підприємцям, котрі зобов’язані реєструватись та перереєстровуватись з 1 липня, мають спростити цю процедуру до мінімуму. За словами голови Асоціації роботодавців Львівщини Зеновія Бермеса, було задекларовано, що підприємці зможуть зареєструватися навіть упродовж дня, їм не доведеться оббивати пороги структур, яким вони платитимуть податки, аби зібрати потрібні довідки, тощо.

Але, за словами Зеновія Бермеса, попри дію закону, органи, з якими пов’язані підприємці, не змінили своїх «внутрішніх норм». Тому Асоціація роботодавців Львівщини звертається до міністерств та відомств, щоб вони видали свої нові підзаконні (!) акти, які б узгоджувалися з дією новоприйнятого закону. Такі відомчі парадокси можливі лише в Україні...
А підприємці, які прийшли реєструвати та перереєстровувати свої підприємства до управління державної реєстрації у Львові, зі свого боку, скаржаться, що відтепер додалося паперів, які обов’язково потрібно сюди принести. Підприємець Марія Миколаїв каже, що раніше анкета складалася з одного аркуша, куди треба було вписати дані про підприємство - назву, місцезнаходження, керівника та засновника. А тепер уже доводиться заповнювати форму 5, яка складається аж з 11 аркушів. А ті, хто перереєстровує фірму, ще й додатково заповнюють форму 6 із 13 аркушів. «Це вже п’ята перереєстрація моєї фірми. Але такої паперової творчості, як нині, я ще не мала», - каже приватний підприємець Ірина Дика. Відтепер кожен підприємець, згідно із законом, мусить пам’ятати та безпомилково записувати різні коди й шифри, які вимагає анкета. Брати їх треба в різних фондах, податковій, управлінні статистики тощо.

Цікаве нововведення закону - реєстрація назви. Якщо раніше певна назва мусила бути єдиною в місті, то тепер - єдиною в Україні. А за те, що у Києві державний реєстратор перевірить увесь державний реєстр, підприємець сплачує до держбюджету 51 гривню. А якщо така назва вже є, грошей... не повертають. І підприємець повинен придумати нову назву й знову сплатити мито. Чим не лотерея з державою?

Та найбільшою підніжкою нової системи, яку прогнозували спеціалісти і зовсім не очікували, як виявилося, безпосередні розробники, керівники та виконавці, стала недосконала комп’ютерна програма. За словами Володимира Дуди, згідно зі статтею 6 закону, про який ми говоримо, міські ради повинні були забезпечити комп’ютерну та іншу техніку й кадри. А методологічне, організаційне та програмне забезпечення цього державного реєстру покладається на Держпідприємництво України. Управління державної реєстрації у Львові мало комп’ютери, але вони були визнані застарілими. Тому міськрада Львова виділила кошти, і в екстреному порядку було закуплено десять новеньких комп’ютерів «Pentium IV». Після чого розробники програми заявили, що їхня система не може якісно працювати на аналоговій телефонній лінії. І нині вже прокладається цифрова лінія - спеціально під цей проект.

Та це ще не увесь клопіт. Як сказав В. Дуда, програма розрахована на маленьке місто з одним реєстратором. А у Львові підприємців реєструють десять осіб. І всі вони одночасно мусять мати найякісніший доступ до центрального сервера. Оскільки зробити це ще не вдалося, то наразі в післяробочі години та у вихідні реєстратори по черзі заносять інформацію до програми. Окрім того, як стверджує Володимир Дуда, програма не має такої функції, як «прочерк». Раніше у паперовому варіанті, якщо, відповідно до законодавства, підприємець не мав сплачувати якийсь податок або приносити якусь довідку, то можна було пропустити цю графу. Але комп’ютерна програма не дозволить працювати далі, якщо їй не відповідають «так» або «ні».

Пан Дуда каже, що з такими проблемами першого підприємця - фізичну особу вдалося зареєструвати аж 8 липня. І то доводилося повсякчас телефонувати до київського серверного центру і консультуватись з його працівниками. А першого підприємця - юридичну особу зареєстрували лише 22 липня! Ним став Львівський державний аеропорт. І тільки з 15 липня розпочалася реєстрація фізичних осіб-підприємців.

Значно гіршою є ситуація з перереєстрацією. Якщо, за словами Володимира Дуди, щойно заповнену реєстраційну форму система навчилася сприймати, то зміни вона ще вносить дуже тяжко. Понад те, набираючи інформацію з 13 аркушів, реєстратор не має права помилитися ні в букві, ні в цифрі. Бо виправити помилку буде важко.

Цікаво, ще задовго до запровадження такої системи спеціалісти попереджали, що вона не пройшла необхідні випробовування. Так, в інтерв’ю діловому журналу «Галицькі контракти» координатор проектів Інституту конкурентного суспільства Ксенія Ляпіна зауважила, що ця система мала б пройти обкатку щонайменше з місяць, а не впроваджуватися «з коліс». Як плата за необачність - уже цілий місяць підприємців України лихоманить. Ускладнення - замість обіцяних спрощень.

Реєстратори стверджують, що розробники програми дослухаються до їхніх думок та зауважень. І зараз впроваджується вже сьома версія (за один місяць!) цієї програми.

Володимир Дуда зауважив, що Держпідприємництво України вже дозволило зареєструвати по-старому тих підприємців, які встигли подати документи до 1 липня у свої органи місцевого самоврядування. Зате підприємці стверджують, що вже 25 червня у Львові таких документів від них не приймали. Багатьом із них лише 16 липня вдалося отримати папери, які тепер доведеться заповнювати по-новому.

Начальник відділу реєстрування та ліцензування представництва Держпідприємництва України у Львові Тарас Медвецький стверджує, що в області не настільки погана ситуація. На Львівщині вже зареєстровано за минулий місяць по два-чотири юридичних підприємці та по 40-60 - фізичних. Таку малу кількість зареєстрованих Медвецький не пов’язує ані зі збоями в комп’ютерній системі, ані зі зміною законодавства: «Просто стало менше охочих».

На думку Зеновія Бермеса, новий реєстр є дуже гарною справою. Адже відтепер підприємець, заплативши певні кошти (інформація в реєстрі платна!), може взнати «дещо цікаве» про підприємство, з яким він має намір працювати. Ну і, як згадувалося вище, підприємцям уже не доведеться оббивати пороги багатьох інших органів реєстрації. Також закон передбачає, що фізичного підприємця реєструватимуть два дні, а юридичного - три. Усе буде просто. Тільки ось - невідомо коли. Через місяць, два, три?

Маріанна РОМАНЕНКО, «Молода Галичина».

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Вересень 2022 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Попередні новини