Паприка всипле попелицям «перцю»

Паприка всипле попелицям «перцю»

Четвер, 3 червня 2004 р. / 34 сторінка

ШкідникиНадзвичайно великої шкоди завдають дачникові городні та садові шкідники. Вони нищать добрячу частину політку. Тож проти тієї напасті тепер уживають найрадикальніших заходів - зазвичай дорогі та шкідливі хімпрепарати. Але ж є і дешеві й (головне) набагато безпечніші для здоров’я методи. Зокрема, знищити шкідників (особливо на початковій стадії розвитку) допоможуть інсектицидні рослини. Пропонуємо кілька таких рецептів, поданих у книзі «Порадник українському ґазді».

* Цибуля. Настій із її лусок допоможе позбутися попелиць і павутинного кліща. Піввідра трішки утрамбованих лусок цибулі слід залити 10 л гарячої (60-70о С) води і настояти 2 доби. Після проціджування розводять водою (2 л настою на 10 л води), а для кращого прилипання додають 30 г господарського мила.

* Тютюн. Проти мідяниць, попелиць, вогнівки, листовійки, пильщиків та інших шкідників. Ефективне також обпилення рослин тютюновим пилом, змішаним із попелом або гашеним вапном у співвідношенні 1:1. 400 г сухого листя, розтертого на порох, заливають 10 л води, проціджують і зберігають у холодному темному місці. Перед обприскуванням настій розводять водою (1:2) і додають 40 г мила.

* Часник. Його настій застосовують проти фітофторозу картоплі й помідорів, а також кліщів та інших шкідників на капусті, огірках. Для цього 300 г часнику слід подрібнити й залити 10 л води. Масу перемішують і настоюють 10 діб. Після проціджування розчин готовий до обприскування.

* Полин гіркий. Допоможе в боротьбі із листогризучими гусеницями. 1 кг прив’яленого полину слід подрібнити і настояти протягом доби. Після цього його 30 хв. кип’ятять у невеликій кількості води. Відвар охолоджують, згодом проціджують, потім доливають води до одержання 10 л розчину.

* Проти гусениць капустяного білана, совок та інших листогризучих шкідників дієвий відвар зі свіжого бадилля помідорів (пасинків). 3-4 кг подрібненого зеленого бадилля заливають 10 л води. Масу на невеличкому вогні кип’ятять 30 хв. Після охолодження і процідження беруть 2-3 л відвару і додають до нього 7-8 л води. Розчин готовий для обробки.

* Картопля. Засіб від капустяного білана та павутинного кліща. 1,2-1,5 кг свіжого або 0,8 кг сухого бадилля подрібнюють і заливають 10 л води. Розчин слід настояти 3-4 год. Після цього його проціджують і відразу ж використовують.

* Кульбаба лікарська. Свіжий розчин застосовують проти попелиць, кліщів та мідяниць. Для приготування настою 200-300 г подрібненого коріння або 400 г свіжого листя заливають 10 л теплої води (40о С). Згодом настоюють 2-3 години і проціджують.

* Пижмо звичайне. Допоможе позбутися плодожерки, мідяниць і яблуневого квіткоїда. 700-800 г сухих подрібнених або 2-2,5 кг свіжих рослин заливають 10 л води. Масу слід настояти 1-2 дні і кип’ятити 25-30 хв. Після проціджування її розбавляють холодною водою.

* Чистотіл. Проти попелиць, мідяниць і щитівок. Для приготування настою 3-4 кг свіжих або 1 кг сухих рослин заливають 10 л води і настоюють 24-36 годин.

* Перець пекучий. Допоможе спекатися попелиць, мідяниць і гусениць різних шкідників. Проти яблуневої молі та плодожерки розчин роблять вищої концентрації - 500 г концентрату і 50 г мила на 10 л води. Аби його приготувати, 1 кг розрізаних навпіл стручків або 0,5 кг сухих подрібнених плодів заливають 10 л води. Розчин треба настояти 2 доби, потім годину кип’ятити, після чого витримати 2 доби. Потім його ретельно розтирають, відтискають та проціджують. Використовують одразу або зберігають у щільно закоркованих пляшках у прохолодному приміщенні. Для обприскування рослин 125 г концентрату слід розводити в 10 л води й додати 40 г господарського мила, попередньо розведеного в 1 л гарячої води.

* Деревій. Проти попелиць, мідяниць і павутинних кліщів. 800 г добре висушених рослин подрібнюють і запарюють в окропі (30-40 хв.) Обсяг слід довести до 10 л і настояти ще 40 хв.

* Ромашка. Засіб від попелиць, мідяниць, молодих гусениць, личинок різних шкідників. Для приготування настою використовують листя та квітки дикої ромашки. Висушені та подрібнені рослини (3 кг) заливають гарячою водою (10 л) і настоюють 10-12 год. Згадану масу слід кілька разів помішати. Перед застосуванням додають мило (30-40 г), розводять водою 1:5 та фільтрують.

* Хрін. Застосовують проти попелиць та кліщів. Для приготування настою підійдуть не тільки корені, а й черешки та листя. Їх пропускають через м’ясорубку. Цю масу (третину відра) слід залити водою по вінця відра, перемішати і настояти 1 год. До речі, одну порцію листя настоюють 2-3 рази. Майже так само готують і настій із коріння хрону, однак сировини тут слід брати удвічі менше. Ті ж самі корені можна використовувати (настоювати) 3-5 разів.

* Лопух. Проти листогризучих гусениць та попелиць на капусті, редисці, редьці. 1/3 відра подрібненого листя, заливають теплою водою і настоюють 3 дні.

* Гірчиця. Допоможе захистити яблуні та груші від парші, попелиць, молодих гусениць. Для приготування розчину беруть 5-6 чайних ложок порошку гірчиці, які слід заварити в окремому посуді. Потім концентрат розводять водою (до 10 л).

* Попіл. Для відлякування хрестоцвітих блішок, а також проти личинок колорадського жука. Попелом із дерева чи соломи обпилюють розсаду капусти, редиски, редьки.

* Мильно-попільний розчин. Проти яблуневої плодожерки, агрусового пильщика, сисних шкідників. 1 кг попелу заливають 8 л окропу, закривають і настоюють 2 доби. Після цього настій слід процідити, довести об’єм до 10 л і додати 40 г мила, попередньо розчиненого у воді. Рослини обприскують від 2-х до 9 разів на місяць.

Обприскувати овочеві культури настоями і відварами треба 2-3 рази за вегетаційний період. Роблять це у вечірні години.
Звісно, виготовлені з рослин препарати менш токсичні для людей, тварин, аніж «хімія». Однак і при праці з цими настоями також треба дотримуватися правил техніки безпеки, як і під час роботи із пестицидами (зокрема, одягати окуляри, марлеві пов’язки, а після обприскування старанно мити руки тощо).

Підготував Роман ПАВЛЮК

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Вересень 2022 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Попередні новини