Добриво із непотребу

Добриво із непотребу

Четвер, 3 червня 2004 р. / 34 сторінка

КомпостТепер багатьом дачникам не по кишені мінеральні добрива. Та й, чого гріха таїти, ця «хімія» не вельми безпечна для здоров’я. Тим часом існує дармове й нешкідливе добриво, яке зазвичай викидаємо на смітник. Це компост.

Починати його приготування найкраще навесні. Бо саме тепер найбільше підручних матеріалів: просапуючи та прополюючи город, масово вириваємо різноманітні бур’яни тощо, які й стануть основою майбутніх добрив. Часто компост намагаються готувати у ямі. Однак цього не варто робити, адже тут недостатня кількість кисню, від чого речовини розкладатимуться дуже повільно. До того ж у ямі утворюватимуться різні закисні сполуки, пліснява тощо. Тому найкраще «будувати» компостну купу на поверхні. Для цього, радить голова Львівської обласної управи садівників та городників Михайло ФЕДИНА, підійде звичайна рівна ділянка розміром 3х3 метри. На ній укладають шар (близько 30 см) торфу, соломи, сухого листя або просто сухого ґрунту. На таку «підлогу» вже можна складувати різні органічні рештки - ті ж вирвані чи скошені бур’яни, засохле бадилля, кухонні відходи тощо. Якщо вони починають підсихати, то приблизно раз у тиждень згадану масу поливаємо (компостна купа завжди повинна бути вологою). Найкраще робити це гноївкою.

Накопичений шар трави слід зверху накрити торфом, перегноєм, листям чи навіть землею. І знову щодня сюди скидають усе органічне хатнє сміття, кухонні відходи, овечий та козячий гній тощо. А через тиждень знову необхідно щедро лити гноївку чи ті ж помиї. І так шар за шаром (бур’ян, солома, торф) компостна купа виростатиме до самісінької зими.
А коли настане холодна пора, цей бурт органіки (який зазвичай не піднімається вище як півтора метра) слід тепло «одягнути». Зверху та з боків його обкладають торфом чи землею. Вносять цю органіку навесні. На 100 м площі достатньо 100-200 кг компосту.

Роман ПАВЛЮК

Повернутися до списку публікаційАрхів новин

Кино: новости, рецензии, обзоры

<<< Вересень 2022 >>>
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Попередні новини